Razdoblje prelaska na novu valutu sve je bliže. Dok mnogi razmišljaju kako najbezbolnije razmijeniti ušteđevinu u gotovom novcu kuna u eure, neki se odlučuju za ulaganje tog novca u proizvode ili usluge. Stoga se između ostalog sve češće postavlja pitanje koja je granica plaćanja i naplate nekog proizvoda ili usluge gotovim novcem.
Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma
Plaćanje i naplata u gotovom novcu uređuje se po Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma. Prema ovom zakonu pravna ili fizička osoba koja obavlja registriranu djelatnost u Republici Hrvatskoj ne smije primiti ili obaviti plaćanje u gotovini u vrijednosti od 75.000,00 kuna i većoj. Ograničenje vrijedi i kada se naplata ili plaćanje obavlja u više međusobno očigledno povezanih gotovinskih transakcija u vrijednosti od 75.000,00 kuna i većoj.
*Ograničenje za plaćanje gotovim novcem ne primjenjuje se na međusobna plaćanja između građana.
Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom
Ako se plaćanje obavlja između dva obveznika fiskalizacije, dopušteno plaćanje u gotovom novcu regulirano je Zakonom o fiskalizaciji u prometu gotovinom. Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem (novčanice kune i kovanice kune i lipe) drugom obvezniku fiskalizacije za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu.
Također treba napomenuti kako obveznik fiskalizacije, koji na računu u banci ima evidentirane neizvršene obveze za plaćanje, čiji je redoslijed plaćanja propisan posebnim propisima, ne može plaćati gotovim novcem ili zadržati gotov novac u blagajni. Stoga je obveznik, čiji je račun u blokadi dužan primljeni gotov novac uplatiti na svoj račun za redovno poslovanje u banci odmah, a najkasnije idući radni dan.