Platformski rad nije novost u Hrvatskoj, naprotiv, već je godinama vrlo zastupljen na našem području. Stoga se pojavila potreba, zakonom urediti rad, koji se obavlja putem digitalnih radnih platformi.
Prvo i osnovno bilo je definirati digitalne platforme, odnosno rad putem digitalnih platformi. Takav je rad definiran kao algoritamsko upravljanje, odnosno automatizirano upravljanje poslovnim procesima, pri čemu se stvaraju trostrani odnosi između digitalne radne platforme, fizičke osobe koja obavlja rad putem te platforme za primatelja usluge (klijenta), a nerijetko i posebne tvrtke partnera na tržištu ili posrednika, koji se naziva agregator.
Platformski rad se pojavljuje najčešće vezano za aktivnosti vožnje odnosno dostave, a najviše ga vežemo uz dostavne službe Wolt, Glovo, Bolt i slično. Već godinama postoji problem transparentnosti njihovog rada, odnosno osiguravanja radnih uvjeta za radnike. Stoga je Republika Hrvatska predložila uvođenje jedne cijele nove glave u Zakon o radu, kojim će se urediti pitanje osiguravanja održivog rasta digitalnih radnih platformi i transparentnosti njihovog rada.
Novim odredbama Zakona o radu određuju se pojmovi, prava i obveze poslodavca i radnika pri obavljanju takva rada, propisuje se minimalna razina zaštite prava radnika i drugih fizičkih osoba pri obavljanju takva rada te pretpostavka postojanja radnog odnosa ispunjenjem određenih kriterija.
Jedinstvena elektronička evidencija rada (JEER)
-
Zakonskim se odredbama također uvodi obveza vođenja evidencije o platformskom radu, u svrhu čega je uvedena Jedinstvena elektronička evidencija rada (JEER).
JEER se sastoji od tri dijela:
- registra digitalnih radnih platformi i agregatora
- evidencije rada putem digitalnih radnih platformi
- pregleda i provjere podataka
1. Registar digitalnih radnih platformi i agregatora
U registar se od početka 2024. moraju upisati sve digitalne radne platforme ili agregatori koji žele legalno raditi na području Republike Hrvatske. Upis u spomenuti registar obavlja se isključivo putem sustava e-Građani, s tim da su digitalne platforme obavezne upisati i sve svoje poslovne partnere (agregatore).
Ako platforma ili agregator propusti upisati se u evidenciju registra novčane kazne se kreću od 8.090,00 do 13.270,00 €.
2. Evidencija rada putem digitalnih radnih platformi
-
Svaka digitalna radna platforma dostavljat će podatke o:
- radniku koji obavlja posao i agregatoru, ako radnik obavlja posao posredovanjem
- vrsti posla i vrsti ugovornog odnosa s poslodavcem
- vremenu i lokaciji početka i završetka obavljanja rada
Podaci se u pravilu dostavljaju najkasnije 24 sata od obavljanja posla.
Ako radnik obavlja poslove za koje nije potrebno sklopiti ugovor o radu, poslodavac može isplatiti do svote 60% minimalne plaće u tri mjeseca, primitak koji će se oporezivati na način propisan za drugi dohodak. Dakle pretpostavka postojanja radnog odnosa ne odnosi se na fizičku osobu koja radnom putem platformi u pojedinom kvartalu kalendarske godine nije ostvarila primitak veći od 1.512,00 € bruto. Platforma je obvezna provjeravati limit isplata putem upita u sustav. Ako se prođe limit, nakon izvršene provjere, fizička osoba kod tog poslodavca može obavljati posao samo na temelju sklopljena ugovora o radu.
Sklopljeni ugovor za obavljanje posla između platforme ili agregatora i fizičke osobe smatra se sklopljenim ugovorom o radu, osim ako se ne dokaže suprotno.
3. Pregled i provjera podataka
Na temelju dostavljenih podataka sustav će provjeravati radnopravni status i valjanost radne dozvole, te podatke o isplatama po pojedinom radniku.